TourRacing2

IMN42581tr

spacer 

1959 46th Tour de France

Credit: La Fabuleuse Histoire du Tour de France 1997,
Coureur Sporting Cyclist October 1959

Federico Bahamontes was convinced to make the switch from a pure climber to all-round tour rider by Fausto Coppi - to great effect. He won in Paris by 4 minutes from Anglade Anquetil and Riviere; a formidable trio in 1959.
For Britain it was a year for a stage win and two finishers - Robinson and Sutton.

more soon.....

Coureur195910-1s

Start List - 10 teams of 12 riders

Holland-Luxembourg
1 Charly Gaul (Lux), 2 Aldo Bolzan, (Lux), 3 Marcel ; Ernzer (Lux), 4 J. Pierre Schmitz (Lux), 5 Piet Damen (Hol), 6 Dan De Groot (Hol), 7 Piet De Jongh (Hol), 8 Jeff Kersten (Hol), 9 Abraham Kool (Hol), 10 Martin Van Den Borgh (Hol), 11 Piet Van Est (Hol), 12 Gerrit Voorting (Hol).
Belgium
21 Jean Adriaenssens, 22 Jean Brankart, 23 Camille Buysse, 24 Alfred De Bruyne, 25 Armand Desmet, 26 Jos Hoevenaers, 27 Marcel Janssens, 28 Eddy Pauwels, 29 Joseph Planckaert, 30 Michel Van Aerde, 31 Martin Van Geneugden, 32 Guillaume Van Tongerloo.
Italy
41 Pierino Baffi, 42 Ercole Baldini, 43 Valdemaro Bartolozzi, 44 Dino Bruni, 45 Aurelio Cestari, 46 Nello Fabbri, 47 Roberto Falaschi, 48 Giuseppe Fallarini, 49 Vito Favero, 50 Michele Gismondi, 51 Arrigo Padovan, 52 Ernesto Bono.
France
61 Jacques Anquetil, 62 Louison Bobet, 63 Robert Cazala, 64 Andr6 Darrigade, 65 Pierre Everaert, 66 Raphael Geminiani, 67 Jean Graczyk, 68 Roger Hassenforder, 69 Raymond Mastrotto, 70 Rene Privat, 71 Roger Riviere, 72 Jean Stablinski.
Spain
81 Federico Bahamontes, 82 Herrero Berrendero, 83 Juan Campillo, 84 Jose Gomez Del Moral, 85 Jesus Galdeano, 86 Aniceto Utset, 87 Rene Marigil, 88 Fernando Manzaneque, 89 Luis Otano 90 Gilbert San Emeterio, 91 Carmelo Morales, 92 Antonio Suarez.
Switzerland-West Germany
101 Ernest Ecuyer (Suisse), 102 Rolf Graf (Suisse), 103 Hans Hollenstein (Suisse), 104 Emmanuel Plattner (Suisse), 105 Max Schellemberg (Suisse), 106 Attilio Moresi (Suisse), 107 Ernst Traxel (Suisse), 108 Otto Altweck (WG), 109 Lothar Friedrich (WG), 110 Mathias Loder (WG), 111 Hans Ommer (WG), 112 Hans Reitz (WG).
Internationals
121 Adolf Christian (Autr), 122 Richard Durlacher (Autr), 123 Arne Jonsson (Dan), 124 Bent Retvig (Dan), 125 John Andrews (GB), 126 Tony Hewson (GB), 127 Brian Robinson (GB), 128 Seamus Elliott (IRL), 129 Victor Sutton (GB), 130 Gilbert Wierucki (?), 131 Antonino Batista (Port), 132 Jose Cardosa (Port).
France Centre-Midi
141 Jean Anastasi, 142 Henry Anglade, 143 Louis Bergaud, 144 Louis Bisilliat, 145 Emmanuel Busto, 146 Michel Dejouhannet, 147 Jean Dotto, 148 Jean Forestier, 149 Bernard Gauthier, 150 Valentin Huot, 151 Marcel Rohrbach, 152 Louis Rostollan.
France Paris-Nord-Est
161 Jean-Claude Annaert, 162 Jean Hoffmann, 163 Jacques Champion, 164 Edouard Delberghe, 165 Raymond Hoorelbeke, 166 Stephan Lach, 167 Andre Le Dissez, 168 Jean-Claude Lefebvre, 169 Orphee Meneghini, 170 Rene Pavard, 171 Jean Robic, 172 Michel Vermeulin.
France Ouest-Sud-Ouest
181 Max Bleneau, 182 Albert Bouvet, 183 Jean Gainche, 184 Joseph Groussard, 185 Felix Lebuhotel, 186 Francois Mahe, 187 Fernand Picot, 188 Francis Pipelin, 189 Marcel Queheille, 190 Gerard Saint, 191 Tino Sabbadini, 192 Joseph Thomin

Coureur195910-06s

Coureur195910-23s

 

Les Etapes - The Stages
1 Mulhouse-Metz : Andre Darrigade, les 238 km en 5 h 3345"
2 Metz-Namur : Vito Favero, les 240 km en 6 h 25'2"
3 Namur-Roubaix :Robert Cazala, les 217 km en 6h 11'2"
4 Roubaix-Rouen : Dino Bruni, les 230 km en 6 h 40'36"
5 Rouen-Rennes : Jean Graczyk, les 286 km en 8 h 6'36"
6 Rennes-Blain-Nantes : (clm) Roger Riviere, les 45,330 km en 56'46"
7 Nantes-La Rochelle : Roger Hassenforder, les 190 krn en 4 h 22'44"
8 La Rochelle-Bordeaux : Michel Dejouhannet, les 201 km en 4 h 53'16"
9 Bordeaux-Bayonne : Marcel Queheille, les 207 km en 5 h 19'17"
10 Bayonne-Bagneres-de-Bigorre :Marcel Janssens, les 235 km en 6 h 23'33"
11 Bagneres-de-Bigorre-Saint-Gaudens Andre Darrigade, les 119 km en 3 h 19'30"
12 Saint-Gaudens-Albi :Rolf Graf, les 184 km en 4 h 25'36"
13 Albi-Aurillac : Henry Anglade, les 219 km en 6h 12'19"
14 Aurillac- Clermont-Ferrand: Andre Le Dissez, les 231 krn en 7 h 3'31"
15 Le Puy-de-Dome : (clm) Federico Bahamontes, les 12,500 km en 36'15"
16 Clermont-Ferrand-Saint-Etienne Dino Bruni, les 210 km en 6 h 25'29"
17 Saint-Etienne-Grenoble : Charly Gaul, les 197 km en 5 h 37'16"
18 Grenoble-Le Lautaret-Aoste-St-Vincent : Ercole Baldini, les 243 km en 7 h 48'43"
19 Saint-Vincent d'Aoste-Annecy : Rof Graf, les 251 km en 8 h 33'31"
20 Annecy-Chalon-sur-Saone: Brian Robinson, les 202 km en 5 h 52'21"
21 Chalon-sur-Saone-Seurre-Dijon : (clm) Roger Riviere, les 69,170 km en 1 h 39'38"
21 Dijon-Paris : Joseph Groussard, les 331 km en 9h 55'52"

 

SixDayEmail200 Contact @

ICSlogo1 for all sites

BannerSixDay200

Corner2

IMP03849tr

0901_GreenHosting_120